Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

Tyrimas JK neįrodė, kad kaukės mokyklose veikia

„Tyrimas, kurį Didžiosios Britanijos vyriausybė atliko siekdama pateisinti prievolę vaikams mokyklose dėvėti kaukes, privertė ją pripažinti, kad įrodymai dėl veido kaukių veiksmingumo stabdant COVID-19 plitimą mokyklose „nėra įtikinami“, – pranešė naujienų agentūra Bloomberg.

Švietimo departamento duomenimis, nors išvados negalutinės, šiuo metu yra atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kuriuose nagrinėjamas ryšys tarp COVID-19 ir veido apdangalų naudojimo švietimo įstaigose.

Departamento cituojamame tyrime nepateikta įrodymų, kad statistiškai reikšmingai sumažėjo mokyklos nelankymo atvejų.

Tyrimo metu buvo lyginamos 123 Jungtinės Karalystės mokyklos, kuriose delta varianto sukeltos COVID-19 bangos metu buvo naudojamos kaukės, ir maždaug 1 200 kitų mokyklų, kuriose kaukės naudojamos nebuvo.

Mokyklose, kuriose 2021 m. spalį buvo reikalaujama dėvėti kaukes, po dviejų-trijų savaičių pamokų nelankymo rodiklis sumažėjo 2,3 procentinio punkto – iki 3 proc.

Mokyklose, kur kaukės nebuvo naudojamos, pamokų nelankymas sumažėjo 1,7 procentinio punkto (iki 3,6 proc.).

Kaip praneša BBC, tyrimo išvadose teigiama, kad šis skirtumas nėra statistiškai reikšmingas ir kad mokyklose, kuriose dėvėtos kaukės, sergamumas sumažėjo labiau dėl atsitiktinumo.

Bloomberg cituojama epidemiologė teigė, kad vyriausybės duomenys nėra pakankamai svarūs, kad būtų galima pagrįsti reikalavimą mokyklose dėvėti veido apdangalus.

Šioje ataskaitoje pateikta studija ir moksliniai tyrimai nesuteikia svarių argumentų šiai politikai mokyklose įvesti“, sakė Bristolio universiteto molekulinės epidemiologijos profesorė Sarah Lewis.

Pasak S. Lewis, prievolė dėvėti kaukes gali pakenkti ugdymo kokybei ir išstumti iš diskusijų klausos sutrikimų turinčius mokinius.

„Kai nepakanka įrodymų apie politikos naudą ir žalą, reikėtų nesikišti“, – sakė ji. 

Švietimo sekretorius Nadhimas Zahawis interviu radijui Times Radio sakė, kad sprendimas įvesti kaukių prievolę buvo „tikrai sunkus pasirinkimas“, tačiau jis kelioms savaitėms buvo būtinas. Vis dėlto ne visi mano taip pat. Pasipriešinimas įpareigojimui dėvėti kaukes sustiprėjo ir pasiekė net Bendruomenių rūmus.

Padėtis Didžiosios Britanijos mokyklose tik blogėja. Daugiau nei trečdalyje mokyklų bent 10 proc. mokytojų nedirba dėl COVID-19 priežasčių. O kai kurie mokiniai sukilo prieš įpareigojimą dėvėti kaukes ir atsisakė jas dėvėti.

„Deja, per pastarąją parą gavome pranešimų apie mažiausiai šešias vidurines mokyklas šiaurės vakarų Anglijoje, kuriose daugybė vaikų atsisako atlikti greituosius testus arba dėvėti kaukes. Lankašyre turime mokyklą, kurioje tik 67 iš 1 300 vaikų sutinka atlikti testą ir dėvėti kaukes. Tai kritinė visuomenės sveikatos situacija“, –  sakė Damien McNulty.

Be to, pasak Oksfordo universiteto profesoriaus Jimo Naismitho, kai liepą Anglija panaikino reikalavimą dėvėti veido kaukes, o Škotija jį paliko galioti, infekcijų skaičius „reikšmingai nepasikeitė“.

© Visos autorių teisės priklauso Sveikatos teisės institutui. Be Sveikatos teisės instituto atskiro leidimo draudžiama skelbti, atgaminti, platinti ar bet kokiu kitu būdu panaudoti šią informaciją.

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS