Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

Ispanijos Konstitucinis Teismas antikonstituciniu pripažino ir antrąjį karantiną

Šių metų spalio 27 d. Ispanijos Konstitucinis Teismas paskelbė sprendimą, kuriuo pripažino, kad vadinamoji „antroji nepaprastoji padėtis“ ir su ja susijęs karantinas (trukęs nuo 2020 m. spalio iki 2021 m. gegužės) taip pat neatitiko visų šalies Konstitucijoje numatytų garantijų, o jo pratęsimas net šešiems mėnesiams buvo neprotingas ir nepagrįstas.

Šį kartą antikonstituciniais pripažinti ribojimai (pavyzdžiui, asmenų judėjimo suvaržymai nakties metu), kuriuos Vyriausybė suteikė teisę taikyti atskiriems Ispanijos teritoriniams-administraciniams vienetams – autonominiams regionams. Be to, Teismo vertinimu, šalies pagrindiniam įstatymui prieštarauja ir Vyriausybės taktika karantiną įvesti net šešių mėnesių laikotarpiui prieš tai nenusprendus, kokios tiksliai priemonės bus taikomos siekiant suvaldyti pandemiją, ir tiesiog siekiant užtikrinti pakankamą laiką nuspręsti dėl būsimų ribojimų ir sudaryti sąlygas regionų valdžioms įvesti juos atskiruose šalies autonominiuose vienetuose.

Teisinės valstybės principui prieštarauja tai, kad Vyriausybė neužtikrino tinkamos parlamentinės kontrolės sprendžiant dėl tam tikrų procedūrinių karantino pratęsimo bei valdymo aspektų. Antrasis karantinas šalyje buvo švelnesnis asmens teisių ir laisvių suvaržymų atžvilgiu, todėl šįkart Teismas labiau vertino aspektus, susijusius su subjektais, galinčiais tokius suvaržymus nustatyti.

Per minėtą laiką, kai šalyje buvo taikomi įvairūs su pandemijos valdymu susiję ribojimai, fiziniams ir juridiniams asmenims už karantino reikalavimų nesilaikymą buvo numatytos baudos. Oficialiais duomenimis, tokių baudų visoje šalyje paskirta 327 853, tačiau ne visos jos iki šiol buvo surinktos. Po aptariamo Teismo sprendimo asmenys gali kreiptis į valstybines institucijas dėl pakartotinio baudų įvertinimo. Manytina, kad kaip ir pirmojo karantino baudos, taip ir antrojo karantino baudos turės būti grąžintos.

Kaip jau buvo skelbta anksčiau, šių metų liepos viduryje Ispanijos Konstitucinis Teismas iš dalies patenkino Ispanijos parlamentarų grupės skundą dėl pirmojo karantino teisėtumo. Teismas antikonstitucinėmis pripažino nuostatas, kuriomis nuo 2020 m. kovo 14 d. iki 2020 m. birželio 21 d. buvo suvaržytas asmenų ir automobilių eismas viešosiose erdvėse ir keliuose, įvesti įvairūs prekybos, kultūros ir rekreacijos veiklų, viešbučių bei maitinimo įstaigų veiklos suvaržymai. Atsižvelgiant į tai, Vyriausybė įpareigota sugrąžinti net 1 142 127 už karantino ribojimų nesilaikymą baudų, paskirtų fiziniams ir juridiniams asmenims.

Parengta pagal: Qué pasa ahora con las multas puestas…, El TC declara inconstitucional…

Visos teisės saugomos ©

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS