Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

Ispanijos ekspertai: omikron atmaina „nugalėjo“ COVID pažymėjimą

Vis daugiau Ispanijos regionų atsisakant COVID pažymėjimų (lietuviškojo galimybių paso atitikmuo) šalyje daugėja ekspertų, kurie prabyla apie šio instrumento neveiksmingumą, ypač omikron atmainos kontekste.

Pasak Kantabrijos Visuomenės sveikatos biuro generalinio direktoriaus Richard Wallmann, COVID sertifikato tikslas buvo užkrečiamumo mažinimas, tačiau omikron atveju to padaryti neįmanoma, todėl ir tokio sertifikato taikymas yra nebeefektyvus.

Pasak kitų ekspertų, kitas šio dokumento taikymo tikslas – skiepijimo skatinimas. Visgi, anot jų, ir šiuo atveju COVID sertifikatas jau nebėra efektyvus. Ispanijos visuomenės sveikatos ir administravimo atstovas Jonay Ojeda teigia, kad COVID pažymėjimas yra labiau „sukeliantis efektą nei efektyvus“: „Moksliniai duomenys rodo, kad COVID pasai yra mažai arba visai neefektyvūs stabdant užsikrėtimą, ypač kalbant apie omikron atmainą.“ Ispanijos epidemiologų asociacijos Vakcinacijos darbo grupės koordinatorė Ángela Domínguez antrina: „Epidemiologinė situacija pasikeitusi. Šiuo metu turime įrodymų, kad paskiepyti asmenys taip pat perduoda virusą. Tai žinojome ir anksčiau, tačiau omikron atmainos kontekste tai dar akivaizdžiau. Susiduriame su itin užkrečiamu virusu, todėl COVID paso vaidmuo yra menkesnis.“

Íñigo de Miguel Beriain, Baskų krašto universiteto mokslininkas, anksčiau gynęs COVID sertifikatų taikymą, teigia, kad „šiuo metu tokie sertifikatai nebeprivers pasiskiepyti to nepadariusiųjų ir smarkiai nesumažins užsikrėtimų skaičiaus, nes pačios vakcinos taip nebesulaiko viruso plitimo.“ Profesorius pabrėžia, kad apskritai, norint COVID sertifikatus paversti efektyviais įrankiais, vertėtų suteikti jiems lankstumo.

Paminėtina, kad sertifikatai viena ar kita apimtimi įvesti ne visuose Ispanijos autonominiuose vienetuose. Vienur jie dar galios bent iki šių metų sausio pabaigos, o pavyzdžiui, Ekstremadūroje, Madride, Kastilijoje-La Mančoje bei Kastilijoje ir Leone pastaraisiais mėnesiais COVID pasai apskritai nebuvo taikyti. Kita vertus, tam tikruose autonominiuose vienetuose tokių sertifikatų taikymas buvo kvestionuotas ir teismuose. Pavyzdžiui, Andalūzijos aukštesnysis teisingumo teismas remdamasi proporcingumo principu buvo nurodęs Andalūzijos valdžios įstaigoms nustatyti aiškią datą, iki kurios dokumento bus reikalaujama siekiant patekti į tam tikras vietas, o Aragone 2021 m. gruodį teismas neleido išplėsti COVID paso taikymo sporto klubuose, kino salėse ir teatruose. Prie įvairių pergalių Ispanijos teismuose reikšmingai prisidėjo šalyje veikianti medikų, teisininkų ir kitų aktyvių žmogaus teises ginančių piliečių asociacija Liberum, kuri jau ne kartą įvairiuose autonominiuose vienetuose inicijavo ieškinius, kuriuose kėlė teisėtumo klausimus dėl įvairių pandemijos valdymo instrumentų, įskaitant ir COVID sertifikatus, taikymo suderinamumo su pagrindinėmis žmogaus teisėmis.

Visos teisės saugomos ©

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS