Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

▶️ Teisininkas doc. dr. V. Vaičaitis apie specialiųjų teisinių režimų taikymo teisėtumą

Specialiųjų teisinių režimų taikymo teisėtumas pandemijos valdyme.

Doc. dr. Vaidotas Vaičaitis pirmiausiai atkreipė dėmesį į laikmečio paradoksus: „Anksčiau įsivaizdavome, kad pagal Konstituciją teisių ir laisvių turime tiek, kiek jų neriboja valdžia. Dabar teisių ir laisvių turime tiek, kiek suteikia Vyriausybė tuomet, jei atitinkame jos nustatytas sąlygas. Antra, žmogus buvo laikomas sveiku, kol nebuvo požymių, kad jis serga. Dabar įtariama, kad žmogus serga, nebent jis įrodo atvirkščiai. Galiausiai, atsiradęs „ligos atvejis“ prilyginamas ligai – ligos atvejis nėra liga, tačiau ligos atvejų skaičius lemia ribojimų nustatymą.“

Teisininkas aptarė ir valdžių padalijimo principo išsikreipimą specialiųjų teisinių režimų metu. Šiuo metu pagrindines galias yra sukoncentravusi Vyriausybė: ji žmogaus teises riboti ir specialiąsias sąlygas įvedinėti pradėjo ne įstatymais, o Vyriausybės nutarimais ir kitais poįstatyminiais aktais. Be to, dalis valdžios perleista Vyriausybės formuojamoms ekspertų taryboms, nors jos nerinktos ir neturi atskaitomybės. Vyriausybė taip pat riboja informaciją ir dalinai sutelkia visuomenės informavimo priemones bei daro joms įtaką.

Teisinis karantino režimas yra išjungtas ir galioja ekstremalios situacijos teisinis režimas. Kaip jis ėmė veikti?

„Pagal Civilinės saugos įstatymą ekstremali situacija gali būti paskelbta, kai kyla ekstremalus įvykis […] Šis įstatymas nenumato, kad ekstremali situacija galėtų būti skelbiama kilus užkrečiamoms epidemijoms. Bet kuriuo atveju, ekstremalių įvykių paskelbimo nebuvo, o ekstremali situacija skelbiama remiantis būtent šiuo įstatymu. Neteisėtai įvedus specialųjį režimą, visi vėlesni poįstatyminiai aktai yra neteisėti“, – teigia V. Vaičaitis.

 

10 komentarų apie “▶️ Teisininkas doc. dr. V. Vaičaitis apie specialiųjų teisinių režimų taikymo teisėtumą”

 1. Sandra Ramšaite

  Viskam yra pradžia ir viskam yra pabaiga..dėkoju už jūsų drąsa sakant tiesą! Mūsų istorijoje išliksite herojais!
  Ačiū,kad esate!!

 2. Ex injuria ius non oritur

  Gerbiamo doc. dr. Vaidoto Vaičaičio pranešimas – neabejotinai pats vertingiausias iš visų šios konferencijos pranešėjų.
  Iš neteisės nekyla teisė (Ex injuria ius non oritur) – tai fundamentalusis teisės principas, kertinis akmuo, kuriuo grindžiama bet kurios demokratinės valstybės teisinė sistema, o tai reiškia, kad bet kokio prieštaraujančio Konstitucijai teisės akto pagrindu priimti žemesnės hierarchinės galios teisės aktai: Vyriausybės nutarimai, ministrų įsakymai, potvarkiai ir t.t. yra niekiniai, neteisėti per se ir privalo būti ignoruojami.
  Šviesuomenė turėtų veikti ryžtingai, teisinėmis priemonėmis, nes tiesa yra mūsų pusėje. Negali būti jokių nuolaidų, diskusijų ar kompromisų su nusikaltėliais, ciniškai ir įžūliai trypiančiais pamatines vertybes ir fundamentaliąsias žmogaus teises, įtvirtintas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, Visuotinėje Žmogaus Teisių Deklaracijoje ir Europos Žmogaus Teisių konvencijoje – nors tie ciniški nusikaltėliai ir užima aukščiausius valdžios postus ir yra proteguojami bei finansuojami visiems žinomų jėgų.
  Pasiduodami baimei ir abejingumui, mes patys prisidedame prie šio nusikaltimo vykdytojų. Užduokime kiekvienas sau klausimą: jeigu liksime pasyvūs, kokį ateities pasaulį mes paliksime savo vaikams?

 3. Atgalinis pranešimas: Sveikatos teisės institutas kviečia valdžios institucijas bendradarbiauti dėl COVID-19 | INFODATA.LT

 4. Kalbėti daug galim ir teisingai ar kaip ten teisiškai. Bet kada bus imtasi tai teisiskai išspręsti šitą klausima jeigu valdžia pažeidžia konstituciją žmogaus teises ir t.t.(kada bus teismo pripažintas negaliojantis kaip pasas ar kaip ten jis besivadintu )

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS