Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian
sveikatos apsaugos ministerija

A. Dulkys raginamas panaikinti draudimą atlikti COVID pacientų autopsijas

Sveikatos teisės institutas (STI) kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, siūlydamas panaikinti patologoanatominių tyrimų (toliau – autopsija) draudimą asmens sveikatos priežiūros įstaigose nuo COVID-19 mirusiems asmenims.

„Pradiniu epidemijos laikotarpiu kai kuriose valstybėse autopsijos nebuvo atliekamos iš dalies dėl to, kad stigo asmeninių apsaugos priemonių (respiratorių). Tačiau dabar jų pakanka“, – teigiama rašte.

Sveikatos ir teisės specialistų teigimu, atsižvelgiant į atsiradusius skiepus, geresnį asmens apsaugos priemonių prieinamumą, SARS-CoV-2 viruso patogeniškumo sumažėjimą, populiacinį imunitetą, situacija yra pasikeitusi ir nereikalauja mirusių nuo COVID-19 ar įtariamų, jog mirė nuo COVID-19, asmenų autopsijų draudimo, todėl jo derėtų atsisakyti.

„Sprendimą uždrausti autopsijas galėjo lemti tiek baimė užsikrėsti COVID-19 nuo mirusių asmenų, tiek COVID-19 sukėlėjo priskyrimas trečiosios pavojingumo klasės biologiniams veiksniams, kas reiškia, jog jis laikytas galinčiu kelti rimtą išplitimo ir sunkios ligos sukėlimo pavojų net ir esant veiksmingai profilaktikai ar gydymui. Šiandien aiškiai žinoma, kad šių grėsmių praktiškai nėra: mirusieji nekvėpuoja, tad neužkrečia aplinkinių aerozoliniu būdu plintančiu virusu, o prieinamas COVID-19 gydymas ir skiepai reikšmingai sumažino infekcijos riziką autopsijas atliekančiam personalui. Įrodymų, kad SARS-CoV-2 virusas būtų perduodamas tvarkant mirusių asmenų kūnus, taip pat nėra“, – argumentuoja raštą pasirašęs STI direktorius farmakologas dr. Rimas Jankūnas.

Rašte pastebima, kad Mirties atvejų ir jų priežasčių registre privaloma registruoti faktą, jog asmens mirtį sąlygojo ar galėjo sąlygoti ypač pavojinga infekcinė liga. Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas taip pat numato pareigą registruoti komplikacijas po skiepų. Be autopsijos nei ypač pavojingos infekcinės ligos, nei skiepo komplikacijų kaip mirties priežasties fakto nustatyti neįmanoma ir nėra surenkami būtini duomenys apie mirties priežastis. Tokia praktika galimai iškreipia mirties priežasčių statistiką.

STI atkreipia dėmesį, kad Lietuvos įstatymai numato pareigą atlikti autopsiją asmeniui mirus nuo profesinių ar infekcinių ligų arba kai įtariama, jog mirties priežastis profesinė ar infekcinė liga (COVID-19 yra infekcinė liga). Šiai normai nėra išimčių karantino ar ekstremaliosios situacijos atvejais, tačiau Lietuvoje paskelbus karantiną asmens sveikatos priežiūros įstaigoje mirusių asmenų, kurie mirė nuo COVID-19 arba įtariama, kad mirė nuo COVID-19, autopsijos buvo uždraustos ministro įsakymu. Šis draudimas iki šiol nepanaikintas.

© Visos autorių teisės priklauso Sveikatos teisės institutui. Be Sveikatos teisės instituto atskiro leidimo draudžiama skelbti, atgaminti, platinti ar bet kokiu kitu būdu panaudoti šią informaciją.

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS