Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

Vaikų mirties nuo COVID-19 rizika yra maža ir vis mažėja

Vaikų mirties nuo COVID-19 rizika yra maža ir vis mažėja – tai nustatė naujas tyrimas (pre-print), atliktas naudojant aukštos kokybės duomenis iš Jungtinės Karalystės.

Nuo pat pandemijos pradžios pripažįstama, kad vaikams rizika susirgti sunkia liga ar mirti nuo COVID-19 yra daug mažesnė nei suaugusiesiems. Dėl daugelyje šalių atliekamo intensyvaus testavimo ir retai vaikams pasitaikančių blogų rezultatų kilo sunkumų interpretuojant duomenis apie vaikų mirtis nuo COVID-19 dėl atsitiktinių teigiamų tyrimų galimybės (testas atsitiktinai buvo teigimas, kai iš tikrųjų vaikas mirė nuo ko nors kito). Dėl to atsirado nemažai melagingų teiginių apie vaikų mirties riziką.

Naujajame tyrime (prie-print), remiantis išsamia šių atvejų Jungtinėje Karalystėje analize, atskleidžiama nauja informacija apie mirties nuo COVID-19 riziką vaikams.

„Bendra mirties nuo COVDI-19 rizika jaunesniems nei 20 metų žmonėms per stebėtą laikotarpį buvo 0,7 mirties atvejų 100 tūkst. užsikrėtusiųjų. Tai yra tokia pati vidutinė mirties rizika, kokia kyla žmogui, kuris bėga maratoną, 10 dienų slidinėja arba skrenda atgaliniu skrydžiu iš Londono į Niujorką“, – komentuoja vaikų infekcinių ligų klinikinių tyrimų vyresnysis mokslinis bendradarbis dr. Alasdair Munro.

Pagrindiniai rezultatai buvo tokie: per 100 dienų nuo teigiamo COVID-19 testo buvo užregistruoti 185 mirties atvejai, iš kurių 81 – susijęs su COVID-19. Atsižvelgiant į apskaičiuotą COVID-19 infekcijų skaičių kiekvienoje amžiaus grupėje per šį laikotarpį, didžiausias mirštamumo nuo infekcijų rodiklis (IFR) buvo vaikų iki 1 metų amžiaus grupėje (1,7 mirčių 100 tūkst. užsikrėtimų), po to 16–19 metų amžiaus grupėje (1,5/100 000), 12–15 metų amžiaus grupėje (0,9/100 000) ir mažiausias 1–11 metų amžiaus grupėje (0,3/100 000). Kiekviena vaiko mirtis yra tragiška, tačiau šie skaičiai yra labai maži.

Nagrinėjant kiekvieną atmainą pastebima, kad mirties rizika kiekvienoje vėlesnėje bangoje gana reikšmingai mažėjo. Pirminės atmainos IFR buvo 1/100 000, Alfa – 0,8/100 000, Delta – 0,6/100 000. Nors duomenų apie Omikroną kol kas nėra, tačiau, atsižvelgiant į tai, kad jis yra gerokai mažiau pavojingas nei Delta, galima tikėtis, kad ji dar labiau sumažės.

Daugiau nei pusė visų mirčių dėl COVID-19 įvyko per savaitę nuo teigiamo testo, o >90 proc. – per 30 dienų. COVID-19 sukėlė 1,2 proc. visų vaikų mirčių per stebėtą laikotarpį.

O kaip dėl gretutinių ligų? Viena iš svarbiausių analizės dalių yra susijusi su vaikų, kurie, deja, mirė dėl COVID-19, gretutinių ligų būkle. Iš 81 mirties atvejų 61 (75 proc.) įvyko vaikams, turintiems reikšmingų gretutinių ligų, įskaitant sunkią neurologinę negalią, imunodeficitą, įgimtus sindromus ar lėtines širdies ligas.

© Visos autorių teisės priklauso Sveikatos teisės institutui. Be Sveikatos teisės instituto atskiro leidimo draudžiama skelbti, atgaminti, platinti ar bet kokiu kitu būdu panaudoti šią informaciją.

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS