Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

Tyrimas: lokdaunus taikiusios valstijos – tarp blogiausiai pasirodžiusių valstijų

Naujame tyrime nustatyta, kad lokdaunus ir griežtą politiką taikę Niujorkas, Naujasis Džersis ir Kalifornija, yra tarp prasčiausiai susidorojusių su COVID-19 pandemija, o prieš uždarymus pasisakiusi Florida buvo viena iš geriausiai besitvarkančių valstijų JAV.

JAV Nacionalinio ekonominių tyrimų biuro paskelbtame tyrime valstijos buvo įvertintos ir suskirstytos pagal trijų rodiklių – sveikatos, ekonomikos ir švietimo – rezultatus per pastaruosius dvejus metus, o po to pagal sudėtinį balą išrikiuotos į reitingą.

Tarp dešimties žemiausių vietų tyrimo ataskaitoje vyrauja valstijos, kuriose pandemijos metu buvo griežčiausi lokdaunai ir kurios vienos iš paskutiniųjų vėl atidarė mokyklas.

„Ekonomikos ir mokyklų uždarymas buvo bene didžiausia gubernatorių ir valstijų pareigūnų klaida per COVID-19, ypač mėlynosiose valstijose“, – sakė vienas iš tyrimo autorių Stephenas Moore‘as.

Tyrimo duomenimis, nepaisant to, kad dabar jau buvęs gubernatorius Andrew Cuomo iš pradžių buvo giriamas už griežtą reagavimą į pandemiją, Niujorko valstija pasirodė „prastai pagal visus rodiklius“ – užėmė 49 vietą.

Tyrime nustatyta, kad Naujasis Džersis buvo blogiausiai pasirodžiusi valstija. Tarp prasčiausiai vertinamų taip pat yra Kalifornija, Ilinojus ir Vašingtonas (Kolumbijos apygarda).

„Jų mirtingumas pagal amžių buvo aukštas, nedarbas – didelis, BVP gerokai sumažėjo, o mokyklos buvo uždarytos daug ilgiau nei beveik visose kitose valstijose“, – teigiama tyrime.

Sąrašo viršuje atsidūrė Juta, Nebraska, Vermontas ir Florida.

Tyrime nustatyta, kad valstijose, kuriose ilgą laiką buvo uždarytos įmonės, bažnyčios, mokyklos ir restoranai, mirtingumas nebuvo mažesnis nei tose, kurios iš esmės liko atviros.

„Pavyzdžiui, Florida, kurioje COVID ribojimai buvo panaikinti pandemijos pradžioje, pagal mirtingumą užėmė 28 vietą. Palyginimui, griežtą lokdauną taikiusi Kalifornija pagal mirčių skaičių užėmė 27 vietą“, – nustatyta tyrime. 

Tyrimo duomenimis, mokyklų uždarymas neturėjo įtakos vaikų ir suaugusiųjų mirčių skaičiui.

„Valstijose, kurios blokavo savo ekonomiką, nedarbo lygis buvo vidutiniškai maždaug dviem procentiniais punktais aukštesnis nei valstijose, kurios nesiėmė griežtų apribojimų“, – teigia tyrėjai.

„Aukšti nedarbo rodikliai valstijose išlieka jau dvejus metus. Dauguma lokdaunus turėjusių valstijų vis dar nėra visiškai atkūrusios darbo vietų, prarastų pirmaisiais COVID mėnesiais.“

Niujorkas užėmė 33 vietą pagal mažiausią poveikį švietimui ir priešpaskutinę vietą pagal ekonominius rodiklius. Kalifornija užėmė 50-ąją vietą pagal poveikį švietimui ir 40-ąją – pagal ekonominius rodiklius. Palyginimui, Florida užėmė trečiąją vietą pagal mažiausią poveikį švietimui ir 13-ąją vietą pagal ekonominius rodiklius.

Tyrimo autoriai – Čikagos universiteto ekonomistas Casey Mulliganas, Stephenas Moore‘as iš „Heritage Foundation“ ir Philas Kerpenas iš „Committee to Unleash Prosperity“.

© Visos autorių teisės priklauso Sveikatos teisės institutui. Be Sveikatos teisės instituto atskiro leidimo draudžiama skelbti, atgaminti, platinti ar bet kokiu kitu būdu panaudoti šią informaciją.

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS