Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

Garsaus medicinos žurnalo redaktoriai: vakcinų ir vaistų tyrimų duomenys turi būti nedelsiant atverti visuomenei

Sausio 19 d. prestižinio medicinos žurnalo The British Journal of Medicine (toliau – BMJ) redaktoriai paskelbė straipsnį, kuriame reikalauja nedelsiant atskleisti pradinius vakcinų tyrimų duomenis.

Redaktoriai primena, kad prieš 12 metų kiaulių gripo pandemijos metu BMJ ragino atskleisti pirminius duomenis ir spausdino straipsnius apie tai, kaip šalių vyriausybės išleido milijardus antivirusiniams vaistams, kurių efektyvumas nebuvo įrodytas nei mažinant komplikacijų riziką, hospitalizacijas, nei mirties atvejus. Daugumą tyrimų, kuriais remiantis buvo užregistruotas ir perkamas oseltamiviras (Tamiflu), rėmė gamintojas. Negana to, daugumos šių tyrimų duomenys nebuvo paskelbti, o paskelbtuosius parašė gamintojo apmokami autoriai; pagrindiniai autoriai neturėjo prieigos prie pirminių duomenų, ji nebuvo suteikta ir mokslininkams, kurie prašė suteikti prieigą prie jų nepriklausomai analizei.

Deja, šios klaidos kartojamos iš naujo: nors vakcinos ir kiti vaistai nuo COVID-19 vartojami visame pasaulyje, bet gydytojams, mokslininkams ir visuomenei vis dar neprieinami anonimizuoti tiriamųjų duomenys. Tai morališkai nepateisinama jokių tyrimų atveju, bet ypač tada, kai jie susiję su tokio masto intervencijomis į visuomenės sveikatą.

Pagrindinį Pfizer vakcinos tyrimą finansavo pati bendrovė, o jį suplanavo, atliko ir analizavo Pfizer darbuotojai. Visus duomenis turi bendrovė ir tyrimą atlikusios sutartinės mokslinių tyrimų organizacijos. Pfizer nurodė, kad prašymus pateikti tyrimo duomenis pradės tenkinti tik 2025 m. gegužę, t. y. praėjus 24 mėnesiams po pirminio tyrimo pabaigos datos, kuri ClinicalTrials.gov svetainėje nurodyta 2023 m. gegužės 15 d. Panašiai yra ir su kitomis vakcinomis bei COVID-19 gydyti skirtais vaistais.

Paprašius informacijos apie Pfizer vakcinų duomenis, JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) pasiūlė skelbti 500 puslapių per mėnesį, bet tokiu tempu tai užtruktų dešimtmečius. FDA teisme argumentavo, kad viešam duomenų paskelbimui reikia daug laiko, nes tenka šalinti konfidencialią informaciją.

Mažiausiai trims bendrovėms, gaminančioms COVID-19 vakcinas, buvo iškeltos baudžiamosios ir civilinės bylos, kurios joms kainavo milijardus dolerių. Viena iš jų pripažinta kalta dėl sukčiavimo. Dabar dėl COVID-19 atsirado daug naujų farmacijos milijardierių, o vakcinų gamintojai pranešė apie dešimtis milijardų pajamų.

„Visuomenė finansavo mokslinius tyrimus iš valstybės lėšų, sumokėjo už COVID-19 vakcinas ir prisiima su jomis susijusios naudos ir žalos riziką, todėl turi teisę susipažinti su duomenis ir gauti išsamius ekspertų atsakymus. Skaidrumas yra raktas į pasitikėjimą ir svarbus būdas atsakyti į teisėtus žmonių klausimus apie vakcinų ir kitų vaistų veiksmingumą ir saugumą”, – teigia vieno labiausiai cituojamų pasaulyje medicininio žurnalo redaktoriai.

Visos teisės saugomos ©

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS