Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

D. Britanijoje ir JAV omikrono banga gali sparčiai kristi

Mokslininkai pastebi, kad nerimą kelianti omikrono banga D. Britanijoje gali būti pasiekusi aukščiausią tašką ir netrukus šį tašką pasieks JAV, o tuomet atvejų gali pradėti smarkiai mažėti.


Priežastis: ši atmaina pasirodė tokia užkrečiama, kad gali būti, jog jau trūksta žmonių, kuriuos būtų galima užkrėsti, nors nuo jos aptikimo Pietų Afrikoje praėjo vos pusantro mėnesio.


„Ji kris taip pat greitai, kaip ir kilo“, – sakė Vašingtono universiteto Sietle sveikatos rodiklių mokslų profesorius Ali Mokdadas.

Tuo pat metu ekspertai įspėja, kad vis dar neaišku, kaip gali susiklostyti kitas pandemijos etapas. Abejose šalyse plitimo ar silpnėjimo procesas vyksta ne visur tuo pačiu metu ir ne tuo pačiu tempu. O pacientų ir perpildytų ligoninių dar laukia savaitės ar mėnesiai sunkumų, net jei šis nuosmukis ir įvyktų.

„Nors kreivė ir krenta, vis dar yra daug žmonių, kurie užsikrės“, – teigė Lauren Ancel Meyers, direktorė Teksaso universiteto COVID-19 modeliavimo konsorciumo, kuris prognozuoja, kad per savaitę užregistruotų atvejų skaičius pasieks piką.

Antradienį JAV Maisto ir vaistų administracijos vadovės pareigas einanti Janet Woodcock Kongresui teigė, kad labai užkrečiama atmaina užsikrės „dauguma žmonių“ ir kad dėmesį reikia sutelkti į nenutrūkstamo svarbiausių paslaugų teikimo užtikrinimą.

Pasaulyje daug įtakos padariusiame Vašingtono universiteto modelyje numatyta, kad iki sausio 19 d. JAV kasdien registruojamų susirgimų skaičius pasieks 1,2 mln., o vėliau smarkiai sumažės.

Tuo tarpu D. Britanijoje, remiantis vyriausybės duomenimis, naujų COVID-19 atvejų per pastarąją savaitę sumažėjo iki maždaug 140 tūkst. per dieną, nors mėnesio pradžioje jų skaičius buvo pašokęs iki daugiau nei 200 tūkst. per dieną.

Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos tarnybos praeitą savaitę pateikti duomenys rodė, kad hospitalizacijų dėl koronaviruso atvejų skaičius pradėjo mažėti suaugusiųjų grupėje, o užsikrėtimo atvejų – visose amžiaus grupėse.

Skaičiai sukėlė vilčių, kad abi šalys netrukus patirs kažką panašaus į tai, kas nutiko Pietų Afrikoje, kur maždaug per mėnesį banga, pasiekusi rekordines aukštumas, vėliau smarkiai nukrito.

Dr. Davidas Heymannas, buvęs PSO Infekcinių ligų departamento vadovas, teigė, kad Jungtinė Karalystė buvo „arčiausiai to, kad išeitų iš pandemijos“, ir pridūrė, kad COVID-19 artėja prie endemijos.

Skirtumai tarp D. Britanijos ir Pietų Afrikos, įskaitant vyresnio amžiaus gyventojus ir tendenciją žiemą daugiau laiko praleisti uždarose patalpose, gali reikšti, kad šiai ir kitoms panašioms šalims įveikti protrūkį bus sunkiau.

Kita vertus, D. Britanijos valdžios institucijų sprendimas plintant omikronui taikyti minimalius apribojimus gali sudaryti sąlygas virusui plisti tarp gyventojų ir tai daryti daug greičiau nei Vakarų Europos šalyse, kuriose įvesta griežtesnė COVID-19 kontrolė, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Ispanijoje ir Italijoje.

Pietų Afrikos Vitvatersrando universiteto sveikatos mokslų dekanas Shabiras Mahdi teigė, kad Europos šalys, kurios įves lokdaunus, nebūtinai išgyvens omikrono bangą su mažesniu užsikrėtimo atvejų skaičiumi; šie atvejai paprasčiausiai pasiskirstys per ilgesnį laikotarpį.

Antradienį PSO pranešė, kad per pastarąją savaitę Europoje užregistruota 7 mln. naujų COVID-19 atvejų, ir pavadino tai „per regioną nusiritusia potvynio banga“. PSO rėmėsi A. Mokdado grupės atliktu modeliavimu, pagal kurį prognozuojama, kad maždaug per aštuonias savaites pusė Europos gyventojų užsikrės omikronu.

Nepaisant to, mokslininkai neatmeta, kad keliomis artimiausiomis savaitės omikronas gali tapti rimtu iššūkiu sveikatos sistemoms.

Šaltinis: https://www.medscape.com/viewarticle/966472 (straipsnio data – sausio 12 d.)

Visos teisės saugomos ©

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS