Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

Stabdomas „Moderna“ vakcinos naudojimas kai kurioms amžiaus grupėms

Vakar Švedija laikinai sustabdė „Moderna” vakcinos naudojimą asmenims jaunesniems nei 30 m [1].
Danija tai padarė asmenims jaunesniems nei 18 m [2].
Norvegija (FHI) rekomenduoja jauniems vyrams susilaikyti nuo skiepijimosi šia vakcina, ir rinktis Pfizer [3].

Tai Skandinavijos šalyse padaryta dėl stebimos didesnės nei tikėtasi komplikacijos – miokardito (širdies raumens uždegimo) – rizikos, skiepijant šia vakcina jaunesnėse, ypač vyrų ir vaikinų, amžiaus grupėse.

“Miokarditas yra uždegiminė kardiomiopatija, kuriai būdinga uždegiminių ląstelių infiltracija į širdies raumenį ir didelė širdies funkcijos blogėjimo rizika, bei turinti nevienalytę etiologiją. Uždegiminę kardiomiopatiją daugiausia sukelia virusinė infekcija, tačiau ją taip pat gali sukelti bakterinės, pirmuonių ar grybelinės infekcijos, taip pat įvairios toksinės medžiagos ir vaistai bei sisteminės imuninės ligos. Nepaisant išsamių tyrimų, uždegiminė kardiomiopatija, kuri komplikuojasi kairiojo širdies skilvelio disfunkcija, širdies nepakankamumu ar ritmo sutrikimais, yra susijusi su santykinai bloga prognoze. Šiuo metu neaišku, kodėl vieni pacientai pasveiksta be liekamojo miokardo pažeidimo, o kitiems išsivysto dilatacinė kardiomiopatija. Santykinis patogeno, šeimininko genomo ir aplinkos veiksnių vaidmuo ligos progresavimui ir gijimui vis dar diskutuojamas, įskaitant tai, kurie virusai yra aktyvūs induktoriai, o kurie – tik pagalbiniai. Dėl šių neaiškumų nėra tiksliai nustatytos gydymo strategijos.” [4]

Būdingi simptomai: maudimas, skausmas širdies plote, dažnai susijęs su kūno padėties pakeitimu, ritmo sutrikimas, kartais dusulys, ypač fizinio aktyvumo metu, gali būti pakilusi temperatūra ir visada – pakilę uždegiminiai rodikliai bei širdies biomarkeriai (troponinas, BNP) kraujo tyrimuose. Miokarditą svarbu diagnozuoti! Tai paprastai atliekama ligoninėje. Dabar sugrįžkime prie C19 vakcinų ir miokardito rizikos.

JAV leidžiamame širdies ligų moksliniame žurnale “Dabartinės kardiologijos problemos” publikacijai ką tik priimtas referentų įvertintas straipsnis šia tema. Jo trumpa reziume: “Po to, kai 2020 m. gruodžio 17 d. Jungtinėse Amerikos Valstijose visame pasaulyje pradėtos plačiai naudoti „Pfizer Inc./BioNTech BNT162b2” ir „Moderna mRNA-1273” vakcinos, o 2021 m. balandžio 1 d. – „Janssen Ad26.COV2.S” produktas, beprecedenčiu būdu šimtai tūkstančių asmenų pranešė apie nepageidaujamas reakcijas (NR), naudodamiesi pranešimų sistema (VAERS).

VAERS duomenimis, miokardito atvejų, apie kuriuos pranešta, buvo reikšmingai daugiau 13-23 metų amžiaus jaunuoliams (p<0,0001), ∼80 % jų pasireiškė vyrams. Per 8 savaites nuo masinės vakcinacijos COVID-19 vakcinomis pradžios 12-15 metų amžiaus grupei, nustatėme 19 kartų didesnį nei tikėtasi miokardito atvejų skaičių tarp skiepytų savanorių nei iki šiol buvęs kasmetinis foninis miokardito atvejų skaičius šioje amžiaus grupėje. Po 2 dozės, palyginti su 1 doze, 15 metų amžiaus jaunuoliams pastebėtas 5 kartus didesnis miokardito atvejų skaičius. Iš viso 67% visų atvejų pasireiškė po BNT162b2 vakcinacijos. Iš visų pranešimų apie miokardito atvejus 6 asmenys mirė (1,1 %), iš jų 2 buvo jaunesni nei 20 metų, o 1 – 13 metų amžiaus.

Šie duomenys rodo, kad po C19 injekcinio preparato vartojimo yra gerokai didesnė miokardito rizika nei kitų žinomų vakcinų atvejais, ir tai gerokai viršija žinomus foninius miokardito rodiklius. C19 leidžiamieji preparatai yra nauji ir pasižymi genetiniu, patogeniniu veikimo mechanizmu, sukeliančiu nekontroliuojamą SARS-CoV-2 smaigalio baltymo ekspresiją žmogaus ląstelėse.

Tai patvirtina išvadą, kad yra priežastinis ryšys tarp C19 vakcinų (Pfizer, Moderna, Jenssen; vert.) ir miokardito rizikos.” [5] Kaip ir tai, kad mums visko apie naujus medikamentus neįmanoma žinoti, kol nėra oficialiai baigtos jų tyrimo studijos (šiuo atveju – 2023 m.), bei kol neturime ilgalaikių poveikio bei efekto stebėjimo rezultatų įvairiose populiacijos grupėse. Man kaip gydytojai bei pilietei todėl yra visiškai nesuprantama, kaip yra juridiškai įmanoma įteisinti privalomą tokių pilnai neištirtų preparatų vartojimą. Ir finale – būtent tokie valdžios veiksmai yra priežastis, kodėl žmonės Skandinavijoje savo vyriausybių rekomendacijomis pasitiki, kas atsispindi skiepijimosi paplitime: piliečiai mato, kad valstybei jie rūpi, ir kad ji jiems paprastai sako tiesą, nors ir ne visuomet ji yra tokia, kokios visi norėtume.

Svarbu pažymėti, kad C19 infekcija taip pat gali komplikuotis miokarditu [6], ir kad pagal šviežiai publikuotus Izraelio duomenis su Pfizer C19 vakcina susijęs miokarditas yra labai reta komplikacija [7].

Kita vertus – problematiskas ir faktas, kad su C19 vakcinomis susijusios komplikacijos raportuojamos nepakankamai gerai [8]. Todėl, jei taip atsitiks jums ar jūsų artimiesiems – nepamirškite to padaryti, nes ir nuo jūsų priklauso, kad mes visi sužinotume kuo objektyvesnes šių vakcinų saugumo ir efektyvumo žinias ateityje. Tai galima padaryti čia [9].

ŠALTINIAI: 

  1. https://www.folkhalsomyndigheten.se/
  2. https://apnews.com/
  3. https://www.fhi.no/nyheter/2021/myokarditt-spikevax/
  4. https://www.nature.com/
  5. https://www.sciencedirect.com/
  6. https://www.medrxiv.org/
  7. https://www.nejm.org/
  8. ttps://www.nbcnews.com/health/
  9. https://www.vvkt.lt/

 

Visos teisės saugomos ©

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS