Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian

Naujas tyrimas: mRNR preparatų sukelti širdies uždegiminiai pokyčiai išlieka ilgiau kaip metus

2021 m. spalio 11 d. Nepriklausomų Ekspertų Patariamosios Tarybos prie Ministrės Vyriausybės posėdyje [1] atkreiptas dėmesys, kad Šiaurės šalys dėl padidėjusios širdies raumens uždegimo (miokardito) rizikos sustabdė paauglių ir jaunų vyrų vakcinaciją Moderna vakcina. Posėdžio metu buvo nuspręsta Lietuvoje surinkti daugiau duomenų šia tema ir toliau skatinti vakcinaciją visose amžiaus grupėse [1].

Europos vaistų agentūra miokardito rizikos padidėjimą pripažino 2021 m. gegužės mėn. Moderna preparato pagrindinio klinikinio tyrimo pabaigos data buvo 2022 m. gruodžio mėn., o Pfizer – 2023 m. vasario mėn. [2, 3], t.y. eksperimentinio vaisto buvo masiškai leidžiama sveikiems vaikams ir jaunuoliams, kuriems sunkaus COVID rizika yra labai maža.

Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo principai nurodo ir detalizuoja pagrindines pacientų teises, tarp kurių yra:
• teisė į informaciją;
• teisė atsisakyti dalyvauti mokymo procesuose, moksliniuose ir medicinos bandymuose;
• teisė atsisakyti gydymo;
• teisė skųstis;
• teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą;
• teisė į žalos sveikatai atlyginimą.

Šis įstatymas pažymi, kad paciento interesai ir gerovė yra svarbesni už visuomenės ir už mokslo interesus [4]. Akivaizdu, kad pastaraisiais metais Lietuvos vyriausybė grubiai pažeidinėjo šio įstatymo nustatytus medicininės etikos principus.

Gerbti aukščiau paminėtus principus ypač svarbu, kai vaistai registruoti sąlyginai (taip buvo su preparatais COVID profilaktikai), kadangi klinikinių tyrimų metu neįmanoma pastebėti visų nepageidaujamų reakcijų. Viena iš sunkių šių preparatų nepageidaujamų reakcijų yra miokarditas, dažniau pasireiškiantis paaugliams berniukams ir jauniems vyrams.

Ne vienas virusų, imunologijos ar visuomenės sveikatos ekspertas teigė, kad povakcininis miokarditas yra greitai praeinanti ir lengva būklė, ką plačiai atkartojo ir didžiosios masinės informacijos priemonės [5]. Taip buvo klaidinama visuomenė. Širdies ligų specialistai apie ligą žino gerokai daugiau už virusologus, kurie net neturi medicininio išsilavinimo, ar visuomenės sveikatos specialistus. Specialistams akivaizdu, kad net minimalus širdies raumens uždegimas kelia gyvybei grėsmingų ritmo sutrikimų riziką, ypač fizinio krūvio metu. Specialistai gerokai atsargesni, nes žino, kad širdies pažeidimo eiga gali būti įvairi, o uždegiminis procesas gali tęstis ilgai net sunormalėjus širdies pažeidimo rodikliams kraujo tyrimuose.

Vienas svarbiausių kardiologijos leidinių pasaulyje „Circulation“ paskelbė Honkonge atlikto tyrimo duomenis. Magnetinio rezonanso būdu nustatyta, kad paauglių berniukų ir jaunų vyrų širdies raumens uždegiminiai pokyčiai po mRNR preparatų sukelto miokardito dauguma atvejų išlieka ilgiau kaip vienerius metus po diagnozės nustatymo [6].

Britų mokslininkai, ištyrę mRNR preparatų poveikį izoliuotoms širdies raumens ląstelėms, nustatė, kad jau praėjus kelioms dienomis po mRNR injekcijos gali atsirasti specifinių funkcijų sutrikimų, panašių kaip sergant kardiomiopatija (širdies raumens liga, dėl kurios širdžiai sunkiau pumpuoti kraują). Tai gali reikšmingai padidinti gyvybei pavojingų ritmo sutrikimų riziką [7]. Kokios šių širdies raumens ląstelių funkcijos sutrikimų pasekmės žmogaus organizme po ilgesnio praėjus daugiau nei kelioms dienoms nėra žinoma (čia minima studija atlikta dirbtinėmis sąlygomis, t.y. mėgintuvėlyje) [7].

Deja, tarp Nepriklausomų Ekspertų Patariamosios Tarybos narių nebuvo kardiologų [1]. Neturėdama reikiamo išsilavinimo ir žinių Nepriklausomų Ekspertų Patariamosios Taryba ir Vyriausybė nenumatė potencialių problemų, kurių gali sukelti klinikinių tyrimų fazėje esančių vaistų vartojimas. Tai, kad šie preparatai tebėra eksperimentiniai, nuo visuomenės buvo slepiama.

Akivaizdu, kad Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo [4] ignoravimas sudarė sąlygas dažnesniems ilgalaikiams, galimai visai gyvenimui išliekantiems sveikų jaunų žmonių širdies raumens pažeidimams ir prisidėjo prie kardiologinių ligonių padaugėjimo.

© Visos autorių teisės priklauso Sveikatos teisės institutui. Be Sveikatos teisės instituto atskiro leidimo draudžiama skelbti, atgaminti, platinti ar bet kokiu kitu būdu panaudoti šią informaciją.

NAUDINGOS NUORODOS

NAUDINGOS NUORODOS