DANIJOS PATIRTIS: MASINIS TESTAVIMAS NESUMAŽINO COVID-19 PLITIMO

Danija nuo C19 testavo bene plačiausiai pasaulyje – panaudojo tam milžiniškas šalies biudžeto lėšas, tikėdamasi suvaldyti viruso plitimą. Tačiau ne tik jas naudojo – bet ir registravo duomenis, juos išanalizavo ir įvertino. Rezultatai paskelbti BMJ, kol kas recenzentų tebevertinamame darbe, su tokiomis išvadomis:

1. “Nustatyta, kad masiniai C19 testavimai neturėjo įtakos C19 hospitalizacijų skaičiui pandemijos metu. Be to, 2021 m. pavasarį, kai buvo pasiektas didžiausias testavimo lygis, teigiamų testų dalis panašiomis dienomis šiek tiek padidėjo, o tai rodo, kad masinis testavimas geriausiu atveju nesumažino Covid-19 paplitimo. 

Tikėtina, kad masinio testavimo poveikio hospitalizacijų ir infekcijų skaičiui nebuvimas gali būti paaiškinamas tuo, kad testavimas didina rizikingą testuojamų asmenų elgseną, o didelė klaidingai neigiamų rezultatų dalis, esant mažam Covid-19 paplitimui, kartu su padidėjusia rizikinga elgsena nusveria teigiamą masinio testavimo poveikį.” [1]

2. Dėl kylančio C19 infekcijų skaičiaus tarp pilnai vakcinuotų šalies gyventojų Danijos užkrečiamųjų ligų agentūra SSI pareiškė, kad nebesitiki, jog šalyje skiepijant pavyks pasiekti kolektyvinį imunitetą, o tai reiškia, kad Covid-19 visuomenėje gali cirkuliuoti dar ne vienerius metus.

Pasiekti kolektyvinį imunitetą, kuris suprantamas taip, kad infekcija apskritai neplistų, nėra realu”, – “Ritzau newswire” sakė Tyra Grove Krause, laikinai einanti Danijos Serumo Instituto (SSI) akademinės direktorės pareigas. “Vis dar matysime Covid-19 infekcijų, tačiau rimtų infekcijos komplikacijų nematysime tokiu mastu, kaip anksčiau, nes vakcina mus gerai apsaugos nuo rimtos ligos eigos.”

Tai reiškia, kad dabar iš tikrųjų yra prasminga Covid-19 gydyti taip pat, kaip ir sezoninį gripą, o ne reaguoti į infekcijos bangas, taikant griežtus apribojimus.

Krause sakė. “Būtent toks ir yra [vakcinų] tikslas – užkirsti kelią rimtai ligos eigai. Ne virusų sunaikinimui.” [2]

3. Šalyje dalinės imunizacijos (viena dozė) lygis yra 83%, pilnos imunizacijos (dvi dozės) – 66% [3].

Kyla klausimai, kokiu pagrindu Lietuvoje teigiama, kad Galimybių / Imuniteto / Vakcinacijos pasai gali padaryti bendruomenėje gyvenančius žmones “saugiais” ir neplatinančiais viruso?  Kokiais mokslo duomenimis remiantis šis “valdymo įrankis” yra taip nuožmiai brukamas kai kurių šalių politikų – ir ne tik?

ŠALTINIAI:

1. https://www.medrxiv.org/conte…/10.1101/2021.07.08.21260182v1

2. https://www.thelocal.dk/…/explained-why-has-denmark-given-…/

3. https://www.sst.dk/…/status-of-the-epidemic/covid-19-update…

Loreta Strøm, gyd. kardiologė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *