Sanitarinio saugumo agentūros vertinimu, duomenys apie sintetinės medžiagos, naudojamos gaminant kai kurias FFP2 veido kaukes (FFP2 respiratorius – STI pastaba), toksiškumą yra nepakankami.
Prancūzija, sekdama Kanados pavyzdžiu, tokių respiratorių naudojimą buvo sustabdžiusi jau (2021 m. – STI pastaba) gegužės mėnesį. Nacionalinė maisto, aplinkos ir darbo sanitarinio saugumo agentūra (pranc. l’Agence nationale de sécurité sanitaire de l’alimentation, de l’environnement et du travail, ANSES) turėjo pareikšti nuomonę apie FFP2 veido kaukes.
Gruodžio 14 d. agentūra nusprendė, kad stingant duomenų apie minėtos sintetinės medžiagos toksiškumą, dėl atsargumo vengtina naudoti šias kaukes. Savo pranešime, išleistame po Generalinės sveikatos direkcijos prie Sveikatos ministerijos prašymo atlikti ekspertizę, agentūra teigė: „ANSES viešosios valdžios įstaigoms rekomenduoja skatinti kaukių be grafeno pasiūlą arba naudojimą.“
Balandžio mėnesį Kanada pirmoji atkreipė dėmesį į grafeno turinčias FFP2 veido kaukes (Š. Amerikoje jų atitikmuo yra KN95 kaukės). Šalis dėl atsargumo iš rinkos išėmė grafeno turinčias kaukes, pagamintas Kinijos įmonės Shandong Shengquan New Materials. Įtarta, kad jos gali būti kenksmingos plaučiams. Atlikusi tyrimą ir neįrodžiusi rizikos, Kanada galiausiai vėl leido naudoti šias kaukes liepos mėnesį.
Trūksta informacijos
Tuo tarpu Prancūzijos institucijos gegužės mėnesį paprašė, kad FFP2 kaukės su grafenu, ypač skiriamos sveikatos priežiūros darbuotojams, nebūtų naudojamos. Sustabdyti jų naudojimą nuspręsta iki tol, kol ANSES įvertins riziką. Nors turimi duomenys „neišryškina nerimą keliančių ženklų“, ANSES manymu, „neįmanoma įvertinti sveikatai keliamos rizikos.“ Įstaiga pažymi, kad „trūksta informacijos apie gamintojo naudojamą grafeną ir apie šios medžiagos žalingumą, ypač ilguoju laikotarpiu.“ Todėl, ANSES vertinimu, atsargumo dėlei geriausia šios rūšies kaukių vengti.
Kaukėse esantis nanografenas yra sudarytas iš nanoskopinio dydžio anglies dalelių. Būdamas itin lengvas, atsparus ir puikus laidininkas, pastaraisiais metais jis buvo plačiai pritaikytas pramonėje, ypač elektronikos srityje. Tačiau prasidėjus koronaviruso pandemijai dėmesį patraukė jo antivirusinės savybės ir nemažai įmonių tai pastūmėjo sukurti grafeno turinčias kaukes, kurios pristatytos kaip efektyviau apsaugančios nuo viruso. Balandžio pradžioje keturios nevyriausybinės organizacijos įspėjo Europos Komisiją apie galimą šių Prancūzijoje ir Europoje parduodamų kaukių toksiškumą. Iki šiol Europos lygmeniu nebuvo priimtas joks sprendimas.
„Nuraminantys rezultatai“ chirurginių kaukių atžvilgiu
Be to, ANSES atskirai pasisakė apie visuomenėje plačiai naudojamas chirurgines kaukes. Institucija siekė įvertinti galimą riziką, susijusią su pastarųjų sudėtyje esančiomis cheminėmis medžiagomis ir jų įkvėpimu arba sąlyčiu su oda.
Šios ekspertizės „rezultatai nuramina“, jei kaukės dėvimos pagal instrukcijas (keičiamos kas keturias valandas, nešiojamos tinkama puse ir t. t.). „Kaukėse esančių cheminių medžiagų poveikis neperžengia suaugusiems ir vaikams taikomų sanitarinio saugumo ribų“, – teigia ANSES. Tai „garantuoja, kad gyventojų sveikatai pavojaus nėra, jei šios medžiagos yra įkvepiamos ar liečiasi su oda“, kai kaukės yra dėvimos tinkamai, pranešime spaudai aiškina ANSES atliktos ekspertizės koordinatorė Céline Dubois.
Tyrimas buvo atliktas su keliomis dešimtimis plačiajai visuomenei skirtų chirurginių kaukių, kurias Konkurencijos, vartotojų teisių ir sukčiavimo prevencijos generalinė direkcija atrinko 2020 m., o vėliau – 2021 m.
Visos teisės saugomos ©