Kovo 20-21 d.d. Londone vyko konferencija “Advances in Clinical Research & Advances in Cardiology“. Konferenciją atidarė ir sveikinimo kalbą pasakė STI direktorius Rimas Jankūnas.
Utrechto Universiteto (Nyderlandai) tyrėjos dr. Barbara Maat pranešimas
Utrechto Universiteto (Nyderlandai) tyrėja dr. Barbara Maat nagrinėjo narkotikų vartojimo problemą. Žinant, kad ilgalaikis opioidų vartojimas kenkia fizinei ir psichinei sveikatai, buvo atliktas tyrimas siekiant sužinoti, kokia dalis pacientų po operacijos vartoja opioidinį analgetiką oksikodoną ilgiau negu paskirta. Nustatyta, kad tokių yra maždaug 23 %. Kai 2013 m. Nyderlanduose nustota kompensuoti sudėtines paracetamolio ir kodeino tabletės, pradėjo greitai didėti gerokai pavojingesnių – opioidinių – narkotikų vartojimas[1], dabar juos jau vartoja apie 4 % suaugusiųjų. Be to, net 8 % Nyderlandų gyventojų vartoja kanabinoidų (oficialiais duomenimis).
Pav. Ilgalaikis opioidų vartojimas
Lietuvos Sveikatos Mokslų Universiteto ir Vilniaus Universiteto docento, sveikatos teisės instituto direktoriaus Rimo Jankūno pranešimas
Lietuvos Sveikatos Mokslų Universiteto ir Vilniaus Universiteto docentas, sveikatos teisės instituto direktorius Rimas Jankūnas analizavo galimą ryšį tarp neracionalaus hipertenzijos gydymo ir kardiovaskulinio mirtingumo [2]. Beveik ketvirtadaliui Lietuvos gyventojų diagnozuota hipertenzija. Maždaug 13 % hipertenzija sergančių žmonių Lietuvoje kasdien vartoja paskutinio pasirinkimo vaistus, kurių nauda mažinant hipertenzijos komplikacijas moksliškai neįrodyta (panašiai kaip Latvijoje ir priešingai negu Estijoje). Europos Sąjungoje registruotos imidazolino receptorių agonistų (pvz., moksonidino, rilmenidino) vartojimo indikacijos neatitinka tarptautinių arterinės hipertenzijos gydymo metodikų, todėl pacientai gali negauti širdies ir kraujagyslių riziką mažinančio gydymo.
Pav. Imidazolino receptorių agonistai
JK ir Australijos tyrėjų, gydytojų sveikatos iniciatyvos dėl radiacijos ir aplinkos (angl., Physicians’ Health Initiative for Radiation and Environment, PHIRE) pranešimas
Pav. Pranešimas apie belaidžio ryšio technologijas kaip aplinkos streso faktorių.
Gydytojų sveikatos iniciatyvos dėl radiacijos ir aplinkos (angl., Physicians’ Health Initiative for Radiation and Environment, PHIRE) įkūrėja dr. Erica Mallery-Blythe pristatė Jungtinės Karalystės ir Australijos tyrėjų pranešimą apie belaidžio ryšio technologijas kaip aplinkos streso faktorių, kuris reikalauja naujo supratimo ir metodų kardiologijoje [3]. Vienas iš svarbiausių spinduliavimo veikiamų organų yra širdis, kurios įgimtus elektromagnetinius procesus trikdo belaidžio ryšio prietaisai. Tiriant įrenginių poveikį realaus gyvenimo sąlygomis, taip pat kai gyvenama šalia mobiliųjų įrenginių telefonų bazinių stočių, nustatytas radijo dažnių poveikis širdies bei kraujagyslių sistemai. Žiurkių ir žmonių tyrimai taip pat parodė širdies ritmo, lipidų, kraujospūdžio, struktūros ir funkcijos pokyčius. Taip pat nustatytas širdies navikų ir kardiomiopatijos rizikos padidėjimas eksperimentiniams gyvūnams. Reikšmingas biologinis poveikis, esant mažesniam už saugumo ribą spinduliavimui, nustatytas 79 % eksperimentinių darbų ir 66 % epidemiologinių darbų iš ORSAA elektromagnetinio biologinio poveikio realaus gyvenimo sąlygomis duomenų bazės (ODEB). Vienas iš pagrindinių biologinių veiksnių, lemiančių širdies ligas – oksidacinis stresas – nustatytas daugiau kaip 100 darbų. Šis supratimas dar nepasiekė daugumos kardiologų, jis dar neįtrauktas į mokymo programas. Šio biologinio stresoriaus mažinimas galėtų palankiai veikti hospitalizuotų ligonių gydymo prognozę ir, galbūt svarbiausia, širdies ir kraujagyslių ligų profilaktiką.
Balandžio antroje pusėje Sveikatos Mokslų Universiteto ir Sveikatos Teisės Instituto mokslininkai surengs išsamesnę diskusiją apie neracionalų vaistų nuo hipertenzijos vartojimą ir galimas perteklinio mirtingumo Lietuvoje priežastis spaudos konferencijoje Seime.
[1] https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(19)30128-8/fulltext
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35908005/
[3] https://www.youtube.com/watch?v=wIMHFU4PP50 (panašus kaip konferencijoje pranešimas)
© Visos autorių teisės priklauso Sveikatos teisės institutui. Be Sveikatos teisės instituto atskiro leidimo draudžiama skelbti, atgaminti, platinti ar bet kokiu kitu būdu panaudoti šią informaciją.