Sveikatos Teisės Institutas (STI)

EnglishLithuanianRussian
EnglishLithuanianRussian
Konferencija. Teisinė dalis

NUEINANTI PANDEMIJA – PASILIEKANČIOS PROBLEMOS

Pernai mirė daugiausia žmonių per trisdešimt Nepriklausomybės metų.

COVID-19 susirgimų skaičius taip pat augo. Daugelis Vyriausybės įvestų ribojimų, kurie buvo pristatomi kaip kovos su COVID-19 priemonės, pasirodė esantys neefektyvūs. Žmogaus teisių ir laisvių ribojimai suskaldė visuomenę, tačiau viešai deklaruotų tikslų nepasiekė.

Vardan ko studentams buvo apribota konstitucinė teisė į mokslą? Dėl ko verslai prarado pajamas? Kodėl sveiki žmonės buvo atskirti nuo socialinio gyvenimo, o sergantys – nuo medicinos paslaugų?

Lietuvos Vyriausybė rėmėsi beveik vien tik vakcinacija, neatsižvelgdama į kitas reikšmingas infekcijos kontrolės priemones. Kas už tai prisiims atsakomybę? Ar bus įvardintos klaidos bei iš jų pasimokyta? Ar bus įsisąmoninta, kad joks tikslas negali pateisinti nepagrįstai segreguojančių priemonių?

Anksčiau ar vėliau pandemija pasibaigs, tačiau pasiliks daugybė teisinių ir medicininių problemų, kurios palietė ar dar palies daugelį. 

Susitarti ir rasti išeitis galime, bet su sąlyga, kad visos pusės diskutuoja argumentų, o ne emocijų kalba.

Garsūs Lietuvos teisininkai ir medikai pasiruošę kalbėti ir diskutuos konferencijose.

 

Doc.dr. Vaidotas Vaičaitis 

“Apie būtinybę grįžti prie konstitucinių vertybių gynybos praktikos užsienio šalių konstitucinių teismų jurisprudencijoje”

Advokatė Sandra Pilkauskaitė

“Valdžios institucijos, pareigūnai jokiomis aplinkybėmis negali veikti ultra vires, t.y. viršydami savo įgaliojimus.”

Teisininkas, visuomenininkas, publicistas Ramūnas Aušrotas

“Valstybės veiksmai įvedant GP turi būti vertinami ne interesų balanso, o taikytų priemonių veiksmingumo bei jų būtinumo požiūriu.”

Dr. Vygantas Malinauskas

“Pandemijos valdymo priemonės proporcingumo principo
perspektyvoje.”

Europos parlamento narys Stasys Jakeliūnas

“Europos Parlamentas kol kas nesiryžta pradėti COVID-19 pandemijos kilmės ir reagavimo į ją tyrimo, nepaisant to, kad kilo milžiniški iššūkiai žmogaus teisėms, demokratijai ir pasitikėjimui Europos Sąjungos bei tarptautinėmis institucijomis.”

Prof. dr. Liudvika Meškauskaitė

“Žmogaus teisė į orumą ir kūno neliečiamumas  yra savarankiška konstitucinė teisė, todėl jos apsaugos ribos neturėtų būti sutapatinamos su asmens teise į privatų gyvenimą, sumenkinant ribojimais konstitucinės teisės teikiamą apsaugą.”

Advokatas Dominykas Vanhara

„Baudžiamoji atsakomybė už svetimo galimybių paso pasinaudojimą. Ar teisėtai taikoma baudžiamoji atsakomybė pasinaudojusiems svetimu galimybių pasu?“.

Ignas Vegele

Prof.dr. Ignas Vėgėlė

“Teisinės atsakomybės, dėl žalą sukėlusių COVID-19
pandemijos valdymo sprendimų, principai.”